Urząd Miasta Łodzi

Będą tymczasowe zmiany na trasie linii 45 i 46

Linie tramwajowe do Zgierza i Ozorkowa będą jeździć tylko do 3 lutego. Dzień później na trasę wyruszą autobusy zastępcze Z45 i Z46. To czasowe zawieszenie kursowania tramwajów, a nie likwidacja linii.

To czasowe zawieszenie kursowania tramwajów, a nie likwidacja linii -  fot. Arewicz CC BY-SA 3.0
To czasowe zawieszenie kursowania tramwajów, a nie likwidacja linii , fot. Arewicz CC BY-SA 3.0

Zły stan sieci trakcyjnej zagraża obecnie bezpieczeństwu pasażerów. Samorządy Łodzi, gminy i miasta Zgierza oraz Ozorkowa są jednak zdeterminowane, żeby remontować linię tramwajową 45 i 46. - Audyt MPK pokazuje, że ta linia tramwajowa jest w stanie, który wskazuje na zagrożenia dla bezpieczeństwa pasażerów. Dlatego nie mogliśmy podjąć innej decyzji jak tylko wycofanie tramwajów z tej trasy - powiedział wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.

Jak podkreśla wiceprezydent, komunikacja zastępcza będzie miała lepszą jakość, niż ta funkcjonująca aktualnie. Autobusy pojadą szybciej. Zachowane zostaną również kursy nocne. Na terenie Łodzi autobusy będą startować z Radogoszcza Wschodu z ul. Świtezianki, z częstotliwością co 15 minut i pojadą ul. Zgierską do Kuraka. Dwa autobusy na godzinę pojadą w kierunku Ozorkowa, a dwa w kierunku placu Kilińskiego w Zgierzu. Przy ulicy Brzoskwiniowej zostanie zorganizowany nowy przystanek. Zwiększy się częstotliwość tramwaju nr 4, który będzie jeździł dwa razy częściej. Tramwaj nr 17 będzie jeździć przez cały tydzień, a linia nr 15 zostanie wydłużona na Stoki

Łodzi zależy na utrzymaniu komunikacji tramwajowej do miast ościennych, dlatego będzie wspierać kompleksową modernizację trasy do Zgierza i Ozorkowa. - Do tego potrzebne są bardzo duże pieniądze i determinacja zarządu województwa oraz wsparcie odpowiednich ministerstw, bo bez wsparcia zewnętrznego taką inwestycję będzie bardzo trudno przeprowadzić. Głęboko wierzę, że przedstawiciele zainteresowanych gmin również taką determinację wykazują - powiedział wiceprezydent Tomasz Trela.

Władze Zgierza już podejmują działania inwestycyjne potrzebne do przywrócenia kursowania linii 45. Także burmistrz Ozorkowa jest przekonany o konieczności odtworzenia tramwajowego połączenia do Łodzi. - Będziemy chcieli jak najszybciej ponownie uruchomić linię tramwajową - podkreśla burmistrz Ozorkowa Jacek Sofa.

Najbliższe spotkanie w tej sprawie, z udziałem przewoźnika, czyli MPK, ma się odbyć 13 lutego. Całkowity koszt remontu szacowany jest na ponad 160 mln zł.

Od 4 lutego zawieszone zostanie kursowanie linii 45 i 46. Autobusy zastępcze kursować będą na poniższych trasach:
• Linia Z45: RADOGOSZCZ WSCHÓD – ZGIERZ Plac Kilińskiego
• Linia Z46: RADOGOSZCZ WSCHÓD – OZORKÓW Konstytucji 3 Maja.

Jak zapewnia ZDiT, przygotowano specjalny rozkład jazdy, a czas przejazdu ulegnie znacznie skróceniu. Z Łodzi do Zgierza dojedziemy w średnio 10/15 minut, a do Ozorkowa podróż zajmie ok. 40 minut. Dodatkowo wzmocnimy częstotliwość linii 4, aby zapewnić większa częstotliwość przejazdów na ul. Zgierskiej i stworzyć dojazd do ul. Pomorskiej i Nowego Centrum Łodzi. Utrzymujemy również nocne połączenie do Zgierza i Ozorkowa, które obsługiwane będzie autobusami na trasie Łódź Radogoszcz Wschód – Ozorków. Połączenie skomunikowane będzie na krańcówce Świtezianki z nocnym autobusem linii N2. Natomiast dla mieszkańców Stoków wydłużamy linię 15 do krańcówki przy ul. Giewont, aby zapewnić obsługę w zastępstwie tramwajów.

Polecane aktualności

Hanna Zdanowska: Obiecałam łodzianom EXPO i zrobię wszystko, aby wystawa EXPO się w Łodzi odbyła. Dlatego podjęłam decyzję, aby Łódź ubiegała się o organizację w 2024 roku międzynarodowej Wystawy EXPO Horticultural, poświęconej nie tylko -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

EXPO Horticultural 2024. Łódź zawalczy o wystawę dotyczącą rewitalizacji, krajobrazu i zieleni miejskiej

Karolina Szamburska / BPKSiT

Łódź walczy o wystawę Horticultural Expo 2024, czyli tzw. zielone Expo. Prawo do jej organizacji... więcej

Odblask to nie obciach. To bezpieczeństwo. Startuje kampania zachęcająca do używania odblasków -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Odblask to nie obciach. To bezpieczeństwo

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

"Odblask to nie obciach" to akcja edukacyjna, mająca przekonać łodzian do noszenia elementów... więcej

Arturówek jest istotnym miejscem wypoczynku mieszkańców Łodzi i okolic -  fot. z arch. UMŁ

Rekultywacja Arturówka otrzymała prestiżową nagrodę "The Best LIFE projects"

Konrad Ciężki / BRPiNM

Wspólny projekt Uniwersytetu Łódzkiego, Miasta oraz Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej otrzymał... więcej

Więcej o dotacjach na www.lodz.pl/smog -  fot. CC0 license

Walka ze smogiem. Rozpoczynamy przyjmowanie wniosków o dotacje na wymianę pieców

Karolina Szamburska / BPKSiT

W poniedziałek, 19 lutego br., rozpocznie się przyjmowanie wniosków o dotację sięgającą 80 procent... więcej

Łódź buduje. Po krótkiej zimowej przerwie wykonawca ulicy Nowowęglowej wraca do robót i rozszerza plac budowy -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Wykonawca Nowowęglowej wraca do prac i rozszerza plac budowy

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Po krótkiej zimowej przerwie wykonawca ulicy Nowowęglowej wraca do robót i rozszerza plac budowy.... więcej

Kalendarz
Kontakt